O Nas

Towarzystwo Chóralne Śpiewaków Karola Szymanowskiego powstało we wrześniu 1945 roku jako pierwszy chór w powojennym Gdańsku.

Początkowo była to niewielka grupa młodych ludzi, ale szybko powiększyła swoje szeregi, gdyż po pięciu latach wojny wszyscy chcieli swobodnie słuchać polskiej mowy i muzyki. Początkowo chór wykonywał utwory muzyki dawnej (XVI – XVIII w.). Z biegiem lat repertuar wzbogacał się o kompozycje wielkich mistrzów, m.in. Kazimierz Wiłkomirski, Karol Szymanowski, Johann Sebastian Bach, W.A. Mozart, G.F. Haendla.

Aktualny repertuar Towarzystwa Śpiewaczego obejmuje bardzo różnorodne utwory.

Są to: pieśni religijne, pieśni morskie, polskie pieśni patriotyczne, oratoria G.F. Handel, W.A. Mozart, A Vivaldi, C. Franck, J. Haydn, G. Puccini, fragmenty chóralne z oper S. Moniuszki, G. Verdiego, P. Mascagniego.

W 2010 roku z okazji 65-lecia działalności chóru przygotowaliśmy wraz z solistami i orkiestrą koncertowe wykonanie całej opery G. Verdiego Nabucco, które zostało zarejestrowane na płycie DVD.

Dyrygentem chóru w latach 1947-1965 był Leon Snarski, dyrektor Opery Bałtyckiej, który pod koniec 1965 roku przekazał pałeczkę dyrygentury mgr Józefie Siudaczyńskiej-Babicz. Pod jej wspaniałym kierownictwem chór śpiewał do 2021 roku, czyli 56 lat. W październiku 2021 roku batutę i chór przejęła Maria Krueger.

W dorobku chóru znajdują się 3 płyty CD i 2 DVD (nagrane na żywo z koncertów). Wydaliśmy także 7 książek opowiadających o 75 latach życia i działalności Towarzystwa Śpiewacze im. K. Szymanowskiego.

Przez lata naszej działalności koncertowaliśmy nie tylko w Polsce. Odwiedziliśmy Włochy, Niemcy, Hiszpanię, Portugalię, Francję, Grecję, Danię, Węgry, Bośnię i Hercegowinę.

Były to wyjazdy integracyjne, ale w każdym z odwiedzonych przez nas miejsc daliśmy krótki koncert.

Szczególnie zapadł nam w pamięć koncert na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w Monte Casino

Relacje z wydarzeń

Nasze biesiadowanie wieczorne podczas warsztatów w smołdzinie

Wieczory spędzaliśmy na muzycznych biesiadach śpiewając ulubione piosenki i snując wspomnienia i plany na przyszłość. Teksty piosenek były wyświetlane na ...

Koncert z okazji Dnia Matki p.t. naszej Matce

26 maja 2024 nasze Towarzystwo Śpiewacze wykonało koncert poświęcony wszystkim matkom. Chór wystąpił pod dyrekcją Marii Krueger - Milej z ...

Próba

Czas na próbę Pobyt na warsztatach obfitował w regularne próby zespołu, tak w zakresie emisji głosu i techniki wokalnej, jak ...

Koncert po mszy św. w kościele w Gardnie wielkiej

Wczoraj zaśpiewaliśmy na Mszy Świętej w pięknym kościele w Gardnie Wielkiej. Po mszy daliśmy krótki koncert, który został przyjęty ciepło ...

Terminarz wydarzeń

Przyłącz się do naszej pasjonującej społeczności muzycznej i odkryj niezapomniane doświadczenie śpiewania w harmonii. Wspólnie tworzymy magiczne występy, które dotykają serca i inspirują do głębszego zanurzenia się w muzyce.

Nie znaleziono żadnych wpisów.
Scroll to Top